Bábiky zo slaného cesta

Slané cesto je ideálna hmota na tvorenie. Suroviny sú vždy po ruke a dobre sa s ním pracuje. Na rozdiel od plastelíny nie je postrachom kobercov vo vašej domácnosti. Nápady na tvorenie sú takmer neobmedzené, toto je jeden z nich zo Zázračného ateliéru.

Čo budete potrebovať:

 • dva hrnčeky hladkej múky
 • jeden hrnček soli
 • 2 polievkové lyžice sypkého lepidla na tapety
 • asi 20 polievkových lyžíc vody
 • farby – najlepšie akrylové
 • valček na cesto, špachtle na modelovanie, alebo cukrárske špachtličky na modelovanie marcipánu, ale postačí aj príborový nožík a vidlička
Ako na to:
 1.  Zo surovín v zozname v hlbokej miske dobre zamiesime hladké vláčne cesto.
 2.  Bábiky modelujte podľa vlastnej predstavy, mu vám ponúkame návod, ako si pri tvorení pomôcť. Hlavu bábiky najlepšie vytvoríte, ak si ako základ vymodelujete guľôčku. Telo, ruky a nohy vymodelujte z valčekov. Jednotlivé časti k sebe prilepíte tak, že spoj potriete štetcom, alebo prstom trochou vody. Pri modelovaní detailov si pomáhajte príborom, alebo špachtľami.
 3.  Zvyšné cesto vyvaľkajte valčekom na tenší plát, akoby ste chceli vykrajovať koláčiky. Podobnou technikou vykrajujte pomocou radličky, alebo príborového nožíka. Na dotvorenie volánikov a ozdôb použite špachtle. Vlasy môžete vytvoriť pomocou lisu na cesnak. Oblečenie a ozdoby rovnako prilepte k telu bábiky trochou vody.
 4.  Nasleduje sušenie.
 5.  Aby sa cesto počas pečenia nerozpadlo, najlepšie je začať piecť pri najnižšej teplote, 50 °C, na najnižšej mriežke v rúre. Teplotu zvyšujeme takýmto spôsobom: prvá hodina 50 °C, druhá hodina 75 °C, tretia a štvrtá hodina 100 °C. Potom plech preložíme z najnižšej mriežky na najvyššiu a dopečieme pri teplote 125 °C. Figúrky vytiahneme z rúry a jemne po nich poklepeme ceruzkou. Ak nevydávajú takmer žiaden zvuk, nie sú ešte dostatočne vysušené a pečenie musíme predĺžiť. Ak však poklepanie naozaj počuť, máme hotovo. Na kolorovanie je najlepšie použiť akrylové farby, pretože sú odolnejšie, po zaschnutí sa nezmazávajú. Môžete však použiť aj temperové farby a po zaschnutí zastriekať dielko lakom na vlasy.

Predveďte svoje dielko v našej Galérii:

Ak ste dokázali vyrobiť alebo ukuchtiť dielko podľa nášho návodu, nenechajte si ho len pre seba. Ukáže ho aj ostaným šikovníčkom! Odfotografujte ho a pošlite nám do Galérie cez FORMULÁR.