Sopka s lávou

Dinosaury sú praveké jaštery. Pred miliónmi rokov vyhynuli a ich telá zakryla vrstva hornín. Archeológovia vrstvu hornín odkryli, aby mohli preskúmať dinosaurie kosti preštudovali a rozpovedať svetu, prečo sa to všetko stalo. Vyhynuli po náraze meteoritu? Alebo ich vyhubila až následná sopečná činnosť? Na definitívnu odpoveď si ešte musíme počkať, ale vytvoriť si s deťmi  skutočnú chrliacu sopku a dinosaurí svet – to môžete už dnes. Model dinosveta si môžete vytvoriť vonku, alebo doma na stole. V takom prípade však použite ochrannú fóliu na stôl aj na podlahu.

 

  • Plastová fľaša /500ml/
  • 1 malé balenie jedlej sódy /sódy bicarbóny/
  • 1 malé balenie kyseliny citrónovej
  • 1 balenie práškovej potravinárskej farby – my sme požili červenú
  • Asi 70 ml prostriedku na umývanie riadu
  • Na dinosaurí svet: hlinu, zelené rastliny, plastových dinosaurov, kamene, kôra, mach…

 

  1. Do plastovej fľaše sme nasypali: sódu, kyselinu a farbu.
  2. Z hliny sme vytvorili kopec. Do stredu kopca sme vyhĺbili jamku, do ktorej sme zahrabali fľašu so sypkou zmesou až po otvor. Od hrdla fľaše po úpätie kopca sme vytvorili jarčeky na odtekanie lávy.
  3. Dinosaurí svet sme dotvorili pomocou prírodnín – využili sme na to mach, väčšie o menšie kamene, mulčovaciu kôru, do pozadia sme zasadili prasličkovité a papraďové rastliny. Nakoniec sme do prírodného modelu zakomponovali hračkárskych dinosaurov.
  4. Prostriedok na umývanie riadu sme zriedili s asi 400 ml vody. Tekutinu sme pomaly naliali do fľaše s práškom. Vo fľaši prebehla chemická reakcia a napodobnila chrlenie lávy.

 

Ak ste dokázali vyrobiť alebo ukuchtiť dielko podľa nášho návodu, nenechajte si ho len pre seba. Ukáže ho aj ostaným šikovníčkom! Odfotografujte ho a pošlite nám do Galérie cez FORMULÁR.