Lietadlo

Lietadlo

Vyrobiť si vlastné lietadlo je snom takmer každého chlapca. Nie každý sa však v dospelosti stane leteckým konštruktérom. V našom Ateliéri Maškrta však nič nie je nemožné! Ukážem vám, ako na to. A nemusíte si zapínať ani bezpečnostné pásy! Štartujeme!

 

 • Vnútorná rúrka z kuchynskej rolky alebo alobalu
 • Lepenka alebo iný vhodný tvrdý papier /kartón/
 • Lepidlo, alebo lepiaca pištoľ
 • farba
 1. Všetky časti lietadla si najprv nakreslite a vystrihnite.
 2. Začnite krídlami: 2 obdĺžniky so zaoblenými okrajmi. Na jednom z krídel /obdĺžnikov/ urobte poloblúkový výrez.
 3. Ďalej si pripravte 4 malé časti, ktoré budú spájať horné a dolné krídlo. Nakreslite si 4 malé obdĺžniky s oblúkom v strede – vyzerajú ako presýpacie hodiny.
 4. Z obdĺžnika vychádzajte aj pri kreslení výškovky. Je to malé krídelko na chvoste lietadla, ktorým lietadlo upravuje výšku letu. Vyzerá ako krídlo, len je oveľa menšia. Na spoje vystrihnite dva zárezy.
 5. Poslednou súčiastkou je smerovka. Ide o zvislé krídelko umiestnené na chvoste, ktorým lietadlo určuje smer letu.
 6. Všetky vystrihnuté súčiastky a rolku z papiera vymaľujte.
 7. Ako prvý prilepte na spodné krídlo trup. Použite na to lepiacu pištoľ, alebo hrubšiu vrstvu dobrého lepidla. Na spodné krídlo prilepte 4 malé súčiastky, ktoré budú podopierať druhé krídlo. Na 4 podpery prilepte vrchné krídlo.
 8. Nakoniec nezabudnime na výškovku a smerovku. Prilepte ich na chvost lietadla a fijúúú… môžete letieť!

Ak ste dokázali vyrobiť alebo ukuchtiť dielko podľa nášho návodu, nenechajte si ho len pre seba. Ukáže ho aj ostaným šikovníčkom! Odfotografujte ho a pošlite nám do Galérie cez FORMULÁR.